Częste pytania

Wiele ludzi dzwoni z przeróżnymi pytaniami dotyczącymi działania kodów QR.
Te poniższe pojawiają się najczęściej, więc mamy nadzieję że rozwiążą kilka Waszych problemów.

Lista pytan i odpowiedzi

Tak. Większość funkcjonalności serwisu jest bezpłatna do dowolnego użytku w tym komercyjnego. Funkcje rozszerzone, płatne, dostępne są na Koncie klienta i to tylko te, które wyraźnie użytkownik zamówił i opłacił. Funkcje te związane są z gromadzeniem większej ilości danych np. statystycznych, kodów i linków.
Nie ma możliwości "przypadkowego" skorzystania z funkcji płatnej. Po prostu są one niedostępne przed ich zamówieniem.
Można zmienić kolor ciemnych modułów. Jeżeli zachowany jest znaczący kontrast pomiędzy kolorem jasnym i ciemnym, wówczas nie będzie problemów z odczytaniem kodu. Zawsze zalecam jednak dokładną weryfikację takich kodów przed docelowym wydrukiem.
Więcej o kolorystyce i grafice w kodach QR przeczytasz w tym artykule: Modyfikacja kodów QR
Generalnie: NIE. Kod QR posiada algorytm, który zakłada konkretne zadanie dla koloru ciemnego i jasnego. Istnieją czytniki kodów, które są w stanie taki kod odczytać, ale nie są one jeszcze popularne. Reasumując: Moduły ciemne zawsze powinny być ciemne, a jasne - jasne.
Więcej o kolorystyce i wariacji kodów QR przeczytasz w tym artykule: Modyfikacja kodów QR
Jeżeli wygenerujesz kod QR i zapiszesz go np. na Twoim komputerze lub wydrukujesz - będzie on aktywny zawsze. Jest to tak, jakbyś wydrukował tekst na kartce papieru. Dopóki jest kartka - można odczytać z niej tekst. Podobnie w przypadku kodu - zawsze można zeskanować z niego jego zawartość.

Wyjątek stanowią tu linki dynamiczne - które mają wiele dodatkowych, praktycznych funkcji jak np. możliwość zmiany docelowego adres URL. Zawsze można je odczytać, jeżeli jednak na Twoim koncie usuniesz rekord danego linka dynamicznego (czyli adres strony www do której ten kod aktualnie prowadzi), wówczas osoba, która go odczyta nie będzie mogła wejść na ten link.
Tak i nie.

Nie - jeżeli po prostu wygenerowałeś kod QR, w którym bezpośrednio zapisałeś adres docelowej strony www. Wówczas osoba, która skanuje - zawsze odczytuje to co zakodowałeś w kodzie QR - czyli stary link.

Tak - jeżeli użyłeś linku dynamicznego. Linki te mają wiele dodatkowych, praktycznych funkcji takich właśnie, jak możliwość zmiany docelowego adres URL, statystyka odwiedzin itp. Dostęp do generowania linków dynamicznych możliwy jest po rejestracji lub zalogowaniu się do Twojego konta. Ma to na celu ochronę edycji docelowych adresów URL Twoich linków.
Niestety nie. Linki dynamiczne wskazują na pośredniczący serwer QR Online i na podstawie zawartego w nich kodu ustalany jest docelowy adres strony www na którą przekierowany zostaje użytkownik.
Jeżeli używasz kodów QR do stron internetowych, najlepiej użyć mniejszych rozmiarów od 3 do 5. Jeżeli kod ma służyć do druku wybierz rozmiar największy - 10.
Format pliku nie ma takiego znaczenia, na potrzeby graficzne najlepszy jest format PNG.
Ma on możliwość niemalże bezstratnego skalowania w programach graficznych (w tym powiększania).

Jeżeli potrzebujesz wydrukować wiele tych samych kodów (np. na papierze samoprzylepnym) możesz skorzystać z formatu PDF na którym zamieszczono 12 takich samych kodów.
Jest wiele powodów takiej sytuacji. Najczęstszym jest jednak druk bardzo skomplikowanego kodu (im kod QR zawiera więcej danych tym jego budowa jest bardziej skomplikowana) w dużym pomniejszeniu - np. na wizytówce osobistej. Powoduje to jego zniekształcenie i rozmazanie i stwarza problem w odczycie urządzeniom.
Bardzo zalecam, aby zamieszczać w wizytówce jedynie podstawowe informacje. Np. imię i nazwisko, telefon i adres e-mail. Taka ilość danych będzie podobnie praktyczna a telefony nie będą miały kłopotów ze skanowaniem.
Nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do nas