Kod QR przestał działać - co teraz?

Kod QR przestał działać - co teraz?

Data:   Zastosowanie

Kod QR przestał działać - co teraz?

Bardzo często kontaktują się z nami użytkownicy kodów QR, którzy z przerażeniem stwierdzają, że ich kod, nadrukowany na 1000 plakatów, tabliczkę pamiątkową czy 5.000 wizytówek przestał nagle działać. Zamiast ich pięknej strony, po zeskanowaniu kodu QR pojawia się nieciekawy komunikat, najczęściej w języku angielskim, że kod jest nie aktywny bo minął okres jego ważności. Najczęściej jest też informacja, mówiąca o tym, że ponowna aktywacja tego kodu na kolejny okres na przykład 30 dni możliwa jest po uiszczeniu opłaty w wysokości 10 czy 30 dolarów.

Okazuje się, że użytkownik taki wszedł na pierwszy-lepszy odszukany generator kodów QR w Internecie i nieświadomy tego, że trafił na „naciągacza” - wygenerował swój kod QR. Bardzo duża ilość serwisów pozwalających na bezpłatne generowanie kodów QR, generuje kody z linkami do stron w formie dynamicznej (więcej o kodach dynamicznych). Czyli, wielkim skrócie, w waszych kodach nie jest zapisany bezpośrednio link do strony www, lecz pośredniczący adres, kierujący użytkownika do serwisu obsługującego kody, a ten serwis przekierowuje na właściwy, ustawiony na początku adres www.

Oczywiście taki kod QR w pierwszy dniach czy tygodniach działa idealnie. Użytkownik skanując widzi swoją stronę. Drukuje więc wizytówki, rozdaje ulotki i nakleja plakaty. Problem pojawia się po pewnym czasie „okresu testowego”, po którym należy już zapłacić za dalsze funkcjonowanie.

Co teraz można zrobić?

Niestety niewiele. To co jest zapisanew samym obrazku, będzie tam już zawsze. Więc wszystko zależy od tego, jak kosztowna była inwestycja w materiały z zamieszczonymi kodami QR i jak długo chcemy je użytkować. Opłaty w tych serwisach są przeważnie miesięczne. Jeżeli funkcjonowanie kodów QR nie jest zaplanowane na bardzo długi czas, a tworzenie nowych materiałów zbyt kosztowne, pozostaje wówczas płakać i płacić… Bardzo często jednak lepiej i taniej jest zrezygnować z utrzymywania naciągacza i po prostu wygenerować swoje kody w odpowiedni sposób i ponownie stworzyć materiały.

Jak ustrzec się prze takimi sytuacjami?

Jeżeli trafiamy na generator kodów QR, warto porobić kilka testów. Najważniejsze jest kilkukrotne zeskanowanie utworzonego kodu QR. Aplikacje do odczytywania kodów, bezpośrednio po zeskanowaniu pokazują odczytaną zwartość, którą powinien być dokładny adres strony którą wprowadziliśmy w generator. Każda inna wartość, nietypowy link który tam się wyświetli, mimo że przekieruje poprawnie na waszą stronę www oznacza użycie linku dynamicznego. Jeżeli twoja aplikacja nie pokazuje linku, tylko od razu przechodzi na zeskanowaną stronę – po prostu użyj innej aplikacji, jest ich mnóstwo w sklepach Google Play czy App Store.

Jakie kody utworzę na stronie www.qr-online.pl?

Nasz generator na stronie głównej tworzy zawsze kody z linkami statycznymi – czyli takie które są zapisane bezpośrednio w obrazki i nie ma ryzyka ich „przeterminowania” - są one ważne w nieskończoność. Posiadamy w naszej ofercie także możliwość generowania kodów dynamicznych, gdyż w wielu przypadkach ich świadome użycie jest bardzo przydatne czy wręcz niezbędne. Jednak do ich generowania należy wcześniej utworzyć konto użytkownika. Dostępne jest konto w wersji bezpłatnej, pozwalające na zarządzanie trzema kodami dynamicznymi.Wypróbuj konto przez 30 dni bezpłatnie

Zacznij dziś!

Skorzystanie z wersji testowej nie zobowiązuje do kontynuacji usługi płatnej. W każdym momencie możesz zrezygnować.