Modyfikacja kodów QR. kolory, grafika, logo

Modyfikacja kodów QR. kolory, grafika, logo

Data:   Informacje

Otrzymuję wiele zapytań o weryfikację Państwa projektów reklam czy opakowań produktów zawierających kody QR. Bardzo często projektanci starają się połączyć funkcjonalność użytkową kodu QR z bogatym projektem graficznym.

Nie chcę wchodzić w ich kompetencje i zagadnienia estetyczne. Będę skupiał się na zakresie możliwości technicznych i przeznaczeniu jakie ma kod QR czyli możliwość szybkiego odczytania zakodowanych w nim treści.

Generalnie kod QR składa się z modułów w kolorze jasnym i ciemnym. Ma dokładnie określone elementy składające się tych, zawierających zapisane treści oraz miejscami szczególnymi pozwalającymi czytnikom na orientację i odczyt danych z kodu. Z uwagi na zastosowanie odróżniania barw i algorytmów korekcji błędów istnieją pewne marginesy tolerancji zmian graficznych, które można wykorzystać do "upiększenia" kodów QR.
 

Zmiana koloru

Moduły kodów QR mają kolor jasny lub ciemny. Standardowo zakłada się że kolorem jasnym jest biały, kolorem ciemnym jest czerń. Nie są to kolory obowiązkowe, pod warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu kontrastu pomiędzy jasnym i ciemnym kolorem. Moduły ciemne w kolorze niebieskim, czerwonym czy zielonym nie będą stanowiły żadnego problemów dla czytników.
Przykłady poniżej:

Inwersja kolorów (zamiana jasnego z ciemnym)

Od razu mogę napisać, że kategorycznie odradzałbym zamieszczenie kodu z inwersją kolorów. Większość, nawet nowoczesnych programów nie będzie w stanie odczytać kodów z rewersją kolorów. Są wyjątki, które posiadają algorytm pozwalający na taki odczyt, ale nie są one jeszcze popularne.

 

Grafika w kodzie QR

Przykład grafiki w kodzie qrNa zamieszczenie grafiki w kodzie QR pozwala algorytm korekcji błędów Reed-Solomon’a. Umożliwia on odczyt danych pomimo uszkodzenia fragmentu kodu QR. Ilość możliwej, uszkodzonej powierzchni zawiera poniższe zestawienie:
L - umożliwiający odzyskanie około 7% nieczytelnych danych.
M - około 15%,
Q - około 25%,
H - około 30%.
Pozwala to po prostu na "zniszczenie" kodu i zamieszczenie w jego wnętrzu dowolnej grafiki. Zaleca się aby grafikę zamieścić w środkowej części kodu. Nie powinna ona też sugerować kwadratowych modułów z danymi. Modyfikacja taka powinna zostać każdorazowo zweryfikowana przy użyciu czytnika.

Czy warto modyfikować graficznie kody QR?

Produkt QR kodTo zależy od przeznaczenia projektu.

Ja osobiście bardzo zachęcam do zamieszczania niezmienionych, czarno-białych kodów QR, nawet na najbardziej eleganckich czy zwariowanych projektach graficznych.

Ma to pewien wymiar funkcjonalny i  marketingowy. Oko osoby, która wie co to jest kod QR momentalnie wychwyci zamieszczony gdzieś na kolorowym opakowaniu czy reklamie charakterystyczny, kwadratowy, czarno-biały kod i jest duże prawdopodobieństwo, że zechce go zeskanować. Po prostu kod rzuca się w oczy

Tendencję tą można zaobserwować u właścicieli największych marek na świecie.
 Wypróbuj konto przez 30 dni bezpłatnie

Zacznij dziś!

Skorzystanie z wersji testowej nie zobowiązuje do kontynuacji usługi płatnej. W każdym momencie możesz zrezygnować.